Máme stálou nabídkou více jak 70 kychyňských linek skladem v Jindřichově Hradci.
Všechny linky zavezeme vlastní dopravou až k Vám domů a na spotřebiče Vám dáme záruku 3 měsíců!


Vybíráme skleničky na víno

Přidáno 02. 07. 2019

Také patříte k těm, kteří věří, že sklenice může skutečně ovlivnit chuť vína, které pijete? Nebo je vám to naopak jedno. Když je příležitost dát si víno, nic neřešíte a nalijete si do jakékoliv sklenice, kterou máte po ruce? Pojďme si přečíst pár pravidel, která obecně platí.

Zapomeneme teď na festivaly a akce, na kterých se pije víno dokonce z kelímků. Zaměříme se společně na výběr skleniček na víno. Pití vína si zaslouží alespoň nějakou úroveň. Nápoj by měl být správně vychlazený, určitě si dáte takovou odrůdu, kterou máte rádi. Z čeho víno budete pít? Může sklenice skutečně ovlivnit chuť? Jakou sklenici na víno je dobré mít doma v kuchyni?

Materiál skleničky

Říkáte si, že snad sklenička nemůže být z ničeho jiného než ze skla? Ale ovšem, ale z jak kvalitního skla. Někdy je dobré dbát na to, jaké víno z jaké sklenice pijete. Drahé víno s přívlastkem asi nebudete chtít pít z levných sklenic za pár korun. Když budete vybírat sklenice, pak volte vždycky takové sklo, které je tenké a čiré. Díky tomu se nezkresluje barva vína. Barevné nožky jsou fajn, ale zbytečně víno mystifikují. Nožka sklenice by měla být dlouhá a také úzká, bude se lépe držet.

Dáte si červené nebo bílé?

Ideální je mít doma v kuchyni sklenice na oba druhy vína, ale pokud jste věrní například jen a pouze bílému vínu a vaše návštěvy nepijí nic jiného, pak vsaďte na kvalitní sklenice na bílé víno. Bílá vína jsou obyčejně méně aromatická než ta červená, možná proto potřebují jiný druh a typ sklenice. Jakou sklenici tedy pořídíte?

Bílé víno – menší sklenice

Tím, že je bílé víno méně aromatické, má vyšší nároky na sklenice. Ty by měly být trošku menší, ale hlavní věcí je, aby měly zužující se hrdlo. Právě tento tvar hrdla umožňuje vínu lépe dýchat a celkově se plně rozvine jeho aroma. Sklenice svým tvarem může lehce připomínat květ tulipánu. Obvykle se traduje, že čím méně aromatické víno je, tím menší sklenici použijte.

sklenicky-na-bile.PNG

Do čeho nalít červené víno?

Pro červené víno je ideální velká sklenice, přibližně okolo 4,5 dl. Díky této velikosti se aroma vína plně rozvine a jeho vůně bude příjemná a ničím nerušená. Když totiž červené víno nalijete do menší sklenice, plně se nerozvine a můžete ucítit nepříjemný zápach alkoholu, který vám tento požitek může zkazit.

sklenicky-na-cervene.PNG

Sklenice na sekt a šampaňské

Sklenici na bublinky asi všichni dobře znají. Nejvíce bublinkám svědčí dlouhá a úzká sklenice, která se u hrdla lehce úží. Bublinková vína obvykle velmi hezky voní, takže je potřeba aroma trochu rozproudit. Sklenice má dlouhou a štíhlou nožku díky čemuž neupatláte tělo sklenice. Má to však i prozaičtější důvod – když budete sklenici držet za tělo, uvnitř bude víno rychleji teplé a zrovna bublinkovým vínům to nesvědčí.

sklenicky-bublinky.PNG

Další užitečné odkazy najdete také na stránkách:

https://kuchynelidlu.cz/blog/jak-vybrat-k-vinu-vhodne-sklenicky-

http://www.dotekyvina.cz/jak-se-vyznat-ve-sklenicich-na-vino/

Mějte přehled o aktuální nabídce kuchyní

Chci zasílat aktuální nabídku kuchyňských linek